Vi vet att en osäker omvärld innebär utmaningar för din logistik. Därför håller vi på TKL Logistics dig informerad om de senaste förändringarna som kan påverka dina transporter – och hur vi kan hjälpa dig att navigera i den nya verkligheten. Här är de viktigaste uppdateringarna just nu.

 

Sjöfrakt

Under hösten förväntas en överkapacitet hos rederierna, vilket innebär att det bör finnas mer plats på båtarna. Under våren har dock rederierna behövt vara flexibla och flytta sin kapacitet mellan Fjärran Östern – USA – linjen och Fjärran Östern – Europa – linjen och eftersom inget slutgiltigt beslut är taget i tullfrågan än kan denna kapacitetsflytt fortsätta under hösten till följd av det osäkra omvärldsläget. Behövs mycket kapacitet till USA kan kapaciteten till Europa minska, men det beror på hur situationen utvecklas.

Situationen i Mellanöstern är fortsatt orolig och vi ser ingen återgång till att segla via Suezkanalen hos något rederi än. Attacker skedde senast i somras och rederierna fortsätter därför segla via Afrika.

Ny direktlinje till Göteborg från Asien: med start vecka 35 kommer den nya rederialliansen Gemini, bestående av Maersk och Hapag-Lloyd, börja trafikera en ny direktlinje som går direkt från Asien till Göteborgs Hamn veckovis. Även MSC har veckovis direktanlöp från Asien till Göteborg och vi ser det som mycket positivt att flera rederier erbjuder denna service till Göteborg.

 

Viktig information om export av vissa metaller från Kina

Kinas Handelsministerium har infört exportkontroller för vissa medel- och tungmetaller inom gruppen sällsynta jordartsmetaller. Detta innebär att varor som misstänks innehålla sådana komponenter, exempelvis magneter, nu omfattas av tullinspektioner där kinesiska myndigheter genomför tester för att fastställa innehållet. Denna process medför långa väntetider vid gränsen. För våra kunder på TKL Logistics påverkar detta samlastningar där sådana varor ingår, och kan innebära att sändningar försenas eller behöver omplaneras.

Vi följer utvecklingen noggrant och arbetar aktivt med att hitta lösningar för att minimera påverkan på våra kunders leveranser. Om du har frågor kring specifika sändningar eller vill diskutera alternativa transportvägar, är du varmt välkommen att kontakta din kontaktperson hos oss.

 

Tullar i USA

Förlängd tullpaus: den 12 augusti beslutade USA att förlänga tullpausen i handeln med Kina med 90 dagar, vilket skjuter slutdatumet till 10 november 2025. Under pausen ligger tullar på gods som förs in i USA från Kina kvar på 30 %, medan tullar på gods från USA till Kina ligger på 10 %. Det här innebär en kortsiktigt ökad förutsägbarhet i flöden mellan USA och Kina, men osäkerheten kvarstår bortom november.

Tullavtal mellan USA och EU klart: USA och EU enades den 27 juli om ett nytt tullavtal för handel mellan EU och USA. Huvudregeln är 15 % tull på de flesta EU-varor till USA (inkl. bilar/fordonsdelar, läkemedel och halvledare), medan stål, aluminium och koppar fortsatt möts av 50 % i tullavgift. Några varor undantas dock helt, bl.a. flygplan och delar, vissa kemikalier, generiska läkemedel, utrustning för halvledare, utvalda jordbruksvaror och kritiska råvaror. Som del av överenskommelsen pausar EU sina motåtgärdstullar i sex månader från 4 augusti 2025.

 

Uppdatering kring EU-regleringar

CBAM: Som tidigare nämnt planerar EU i sitt Omnibus-paket att minska omfattningen av CBAM, vilket innebär att man planerar att införa en ny de-minimisgräns på 50 ton per importör som undantar cirka 90 % av företagen. För berörda företag införs förenklad auktorisation, enklare beräkning av utsläpp och tydligare verifieringsregler. Köpet av CBAM-certifikat planeras också att skjutas upp från 2026 till februari 2027 och den årliga deklarationen flyttas till slutet av augusti. Inget slutgiltigt beslut är taget än och vi påminner därför om att det fortsatt är krav på att vara godkänd CBAM-deklarant för att kunna importera CBAM-varor från 1 januari 2026. Se till att skicka in din ansökan i tid till Naturvårdsverket, då de för närvarande har upp till 120 dagar behandlingstid på din ansökan. Många ansökningar behöver också kompletteras. Chansen för en godkänd ansökan ökar vid en komplett ifylld ansökan och du rekommenderas därför följa lathunden för ansökan som finns på Naturvårdsverkets hemsida.  

ICS2: ICS2, ett EU-system vars syfte är att förbättra säkerheten för varor som förs in i EU, kommer från och med 1 september 2025 bli fullt obligatoriskt för alla transportslag. Det innebär i praktiken att myndigheterna kommer bli striktare i sin granskning av varubeskrivningar. Om sändningen innehåller ofullständiga eller vaga beskrivningar kan den avvisas eller leda till böter. 

För att undvika flaggning/förseningar, försök säkerställ att dokumenten för era sändningar innehåller:

  • Tydlig varubeskrivning på enkel engelska: vad är det, vad är det gjort av, vad används det till.
  • HS-kod (minst 6 siffror): per varupost.
  • Fullständig avs./mott.-adress och EORI-nummer (där det finns).
  • Uppgifter om vikt och antal kolli, plus ev. UN-nummer.

Vill ni läsa mer finns en lista här på de varukoder EU-kommissionen inte kommer acceptera framöver: https://taxation-customs.ec.europa.eu/document/download/ea68a0c7-a2d3-4bc1-9bed-ebc149c920f0_en?filename=guidance_acceptable_goods_description_en.pdf

 

Vi följer utvecklingen noga och uppdaterar dig löpande om förändringar som kan påverka din verksamhet. Om du har några frågor eller funderingar är du som vanligt alltid varmt välkomna att höra av dig till oss på TKL Logistics!