Starka bokningsvolymer mellan Asien och Europa, begränsningar i fartygskapacitet samt störningar kopplade till konflikten i Mellanöstern driver fortsatt upp sjöfraktspriserna.
Till följd av detta behöver vi justera vår Peak Season Surcharge (PSS) fr o m ETD den 1 juni.
De nya nivåerna är:
LCL: USD81 per w/m
FCL 20’: USD2200 per container
FCL 40’: USD3400 per container
Vi följer utvecklingen på marknaden noggrant och kommer att hålla er informerade om eventuella förändringar framöver.
Vår målsättning är att alltid erbjuda effektiva och konkurrenskraftiga transportlösningar anpassade efter era behov. Beroende på förutsättningar och prioriteringar kan alternativa upplägg bli aktuella, vilket i vissa fall kan påverka både ledtider och kostnadsnivåer.
Tveka inte att höra av er om ni vill diskutera befintliga eller kommande logistikflöden, så hittar vi fram till de bästa lösningarna tillsammans.
Stort tack för er support!
Med vänlig hälsning,
Patrik Thulin, TKL
Publicerat: 2026-06-01
Logga in på TKL Dispatch Kontakta oss